Pirms pievēršamies konsoles latviskošanai, gribētu piezimēt, ka konsole nav terminālis X logos.. Konsoli iegūstam, piespiežot Ctrl+Alt+Fn, kur Fn - kāds no funkciju taustiņiem.
Ļoti iespējams, ka visi minimāli nepieciešamie faili konsoles latviskošanai jau atrodas jūsu datorā (/usr/lib/kbd/keymaps/i386/qwerty/lv-latin7.kmap.gz un /usr/lib/kbd/consolefonts/tlat7.psf.gz vai lat7-14.psf.gz) un neko papildus kopēt nav nepieciešams. Ja jums to nav, tad noderēs šī failu pakotne:
Piezīme: Tie, kuri izmanto jau esošos failus, pie consolechars nomaina lv uz savu fontu, tā vietā rakstot, teiksim, lat7-14. Taču es tomēr ieteiktu lietot fontu lv, jo tas labāk izskatās tādās programmās, kā mc un citās.
Tagad varam mēģināt veikt nelielu pārbaudi, lai redzētu, vai latviešu valoda strādā konsoles režīmā. Specifiskos latviešu valodas simbolus iegūstam, lietojot AltGr (labo Alt taustiņu) kopā ar nepieciešamo rakstu zīmi.
Lai katru reizi nebūtu jāizpilda consolechars un loadkeys, varam izveidot augstākminēto komandu saturošu miniskriptu lvkonsole un pēc tam, lai to palaižot viegli atrastu:
Uzmanību! Zemākaprakstītais variants nestrādā perfekti, kaut arī īstais fonts un tastatūras karte ielādējas pareizi, specifiskās rakstzīmes neattēlojas pareizi. Nepieciešama --acm straight-to-font opcijas aktivizēšana. Ja kāds ir panācis nevainojamu latviešu rakstības darbību konsolē arī pēc datora pārstartēšanas, ziņojiet.
Būtu ļoti neērti katru reizi, kad vien mums ir nepieciešama latviešu valoda konsoles režīmā, izpildīt lvkonsole. Lai konsolē varētu vienmēr rakstīt latviešu valodā, nepieciešams izdarīt nelielas izmaiņas sistēmas konfigurācijas failos.
Tāpēc rediģējam failu /etc/sysconfig/i18n tā, lai sanāk
SYSFONT=lv
Un attiecīgi failu /etc/sysconfig/keyboard, lai iegūtu, ka
KEYTABLE=lv-latin7
Rezultātā latviešu valodas atbalsts arī konsolē ir realizēts.
Šajā nodaļā tiks sniegta informācija, kā jāizmaina dažu lietojumprogrammu konfigurācijas faili, lai tās darbotos pienācīgi latviešu valodas režīmā. Piezīme - pats gan neesmu lielu daļu zemākaprakstīto darbību veicis, tā kā... :-> ja darbojas vai nedarbojas, vai jums ir padomā vēl kādas lietderīgas programmu konfigurācijas failu izmaiņas, kuras būtu nepieciešams veikt labākas latviešu valodas darbības nodrošināšanai konsoles režīmā, rakstiet
man.
bash:
Ja /etc/inputrc faila uzstādījumi atšķiras no zemākparādītajiem, būtu lietderīgi pievietot savam ~/.inputrc failam:
set meta-flag on
set convert-meta off
set input-meta on
set output-meta on
Dažām elm versijām tas var nestrādāt. Varat iegūt daļēju MIME atbalstu iekš elm, ja lietosiet metamail.
joe:
Palaidiet komandu kā
joe -asis
vai pievienojiet savam ~/.joerc failam:
-asis
metamail:
Iestādiet sekojošo mainīgo:
MM_CHARSET=ISO-8859-13
nn:
Uzstādiet savā ~/.nn/init failā:
set data-bits 8
pine:
Setup -> Config
Atrodiet character-set un ierakstiet iso-8859-13.
Tas ir teorētiski pareizs risinājums, taču pagaidām var radīt liekas problēmas jūsu korespondentiem, tāpēc var mēģināt iso-8859-13 vietā rakstīt windows-1257.
rlogin:
Palaidiet komandu līdzīgi kā
rlogin -8 foo.bar.lv
sendmail:
Pievienojiet (vai atkomentējiet) savā /etc/sendmail.cf failā:
O SevenBitInput=False
O EightBitMode=pass8
O DefaultCharSet=iso-8859-13
mc:
Options -> Display bits...
Ieslēdziet Full 8 bits output un Full 8 bits input.
Neaizmirstiet saglabāt jauno konfigurāciju.
telnet:
Ievietojiet šāda veida rindu savā ~/.telnetrc failā katrai adresei, kurai vēlaties pieslēgties, lietojot telnet:
<hostname> set outbinary true
Piemērs:
localhost set outbinary true
foo.bar.lv set outbinary true
tin:
Pievienojiet sekojošo savam ~/.tin/headers failam: